Současný technický pokrok se projevuje právě největší měrou v zemích západní Evropy. Výše mezd v Německu je ve srovnání s těmi našimi přece jen někde úplně jinde a tomu také odpovídá životní úroveň tamních obyvatel. V Česku se tyto rozdíly stírají lépe ve velkých městech, ovšem na venkově je ten rozdíl poměrně markantní.
Dalo by se tedy předpokládat, že právě Němci budou vyhledávat nejmodernější technické novinky a aplikovat je do praxe především ve svém volném čase. Tak tomu ale není.
Televize a rozhlas na prvním místě, moderní technologie daleko za nimi
Němci nejvíce času utratí u televize, nebo poslechem rozhlasových stanic. V Německu je dokonce poslech rádia národní zvyklostí asi tak, jako u nás popíjení piva. Lidé tam zkrátka (většinou) považují výpočetní techniku a mobilní telefony za pracovní nástroj, a pokud mají volno, chtějí se doopravdy bavit. Většinou je to tedy zábava pasivní, ale neplatí to vždy a všude.
V některých spolkových zemích je tradiční zábavou také výroba a hraní si s dřevěnými deskovými labyrinty. Navíc současný trend opouštění světa počítačových her nahrazují manuální hry, jako je třeba docela obyčejné Člověče nezlob se, domino, šachy, nebo i skládání puzzle. Ovšem mobilní technologie a počítače nejsou úplně v ústraní, díky nim Němci mezi sebou častěji komunikují virtuálně a vzájemně se setkávají dokonce pětkrát méně ve srovnání s dobou před pěti lety.
A co sport?
Co je však zarážející, je v Německu minimální obliba aktivního sportu. Ve volném čase lidé raději hrají hry u stolu, anebo relaxují při čtení knih, časopisů a novin, někomu vyhovuje klábosit mezi čtyřma očima, případně po telefonu. Surfování po Internetu naplňuje volný čas jen omezený okruh lidí, ovšem s pohybem je to velice špatné. Na prvním místě v pohybových aktivitách vede péče o rodinu (vaření, úklid a domácí práce), a pak sex a erotika. Němci jsou dnes zkrátka v oblasti sportu velmi pasivní.
Určitý pozitivní vliv mají němečtí sportovci, kdy je chce řada lidí napodobit, velkými idoly byli např. Boris Becker a Steffi Graf. Ale od té doby, co vypadli ze světového žebříčku, aktivita Němců ve sportu začala pohasínat. O kvalitě německého hokeje lze polemizovat, ten také Němce zvlášť netáhne, a žádný markantní vliv na propagaci sportu nemá ani německý fotbal, který se řadí ke světové špičce.
Nemusíme však chodit daleko, v Česku se za posledních 20 let výrazně zhoršila tělesná kondice mladých lidí – dětí a studentů, kteří se raději potulují po sociálních sítích a věnují se zálibám, kde nemusí vynakládat tolik energie a námahy.