Vláknina je důležitou složkou potravy, a je spojena zejména s jejími rostlinnými složkami. Zvířata, která označujeme jako přežvýkavce, jsou schopna díky specifickému uspořádání svého trávicího traktu vlákninu trávit a získávat z ní energii a živiny. Pro nás všežravce je ale vláknina pouze obtížně stravitelná. Kde je tedy její zdravotní přínos?
- Pomáhá pocitu nasycení a tím i hubnutí
Vláknina jakožto nestravitelná složka potravy sice zaplní střeva a zbytek trávicího traktu, nepřináší tělu ale žádnou energii. Výsledkem je na jednu stranu zahnání hladu, na stranu druhou žádné přibírání.
- Účinná při zácpě i průjmu
Působí blahodárně na činnost střev. Její podávání je doporučeno hlavně při průjmu, byť i při zácpě vláknina podporuje pohyb potravy trávicím ústrojím a může tedy být také nápomocná. Jako léčivý doplněk stravy se využívá např. psyllium.
- Detoxikuje organismus
Tato složka potravy má specifickou strukturu, díky které na sebe může navazovat tělu neprospěšné, či přímo škodlivé látky. Poté podporuje jejich vyloučení ven z těla.
- Působí proti nemocem
O vláknině se někdy mluví jako o kartáči střev. Pročišťováním trávicího traktu podporuje jeho regeneraci a brání množení škodlivých bakterií, které by se jinak podílely na vzniku onemocnění.
Kde vlákninu najít?
Její zdroje jsou velice pestré. Vysoký podíl vlákniny obsahují především celozrnné výrobky. Z tohoto důvodu je dietology často doporučován přechod z bílého pečiva na pečivo celozrnné. Kromě pečiva můžeme využít i celozrnnou mouku, otruby, obilné vločky nebo neloupanou rýži. K dalším významným zdrojům vlákniny patří ořechy, luštěniny, ovoce a zelenina.
Z ovoce a zeleniny má vysoké zastoupení vlákniny jablko, hruška, brokolice, avokádo a malina. Vyšší podíl vlákniny bude obsahovat sušené ovoce obecně. Mezi vhodné luštěniny patří čočka nebo fazole. Dále zkuste do jídelníčku zařadit i cizrnu nebo pohanku, která kromě pozitivního působení na GIT pomáhá i při kardiovaskulárních onemocněních.