Narazili jste na zajímavý inzerát pracovní pozice, která by byla přesně pro vás. Napsali jste motivační dopis, zaslali životopis a na oplátku jste obdrželi pozvání na pohovor. První krok máte za sebou, ale teď přichází to nejtěžší- správně se připravit a udělat dobrý dojem.
Klíčové je nepropadat panice. Pokud patříte mezi ty, kteří stresové situace nesou obzvláště zle, rozhodně byste neměli podcenit přípravu. To vám dodá tolik potřebný pocit sebedůvěry a zmírní třes rukou a knedlík v krku. Zkuste si v hlavě předem přehrát scénář pohovoru, jak by mohl probírat, na co by se vás personalista mohl zeptat. Není špatné představit si i tu nejhorší možnou variantu, která vás napadne, a pak se jí s chutí zasmát. Tím zmírníte své obavy. Také nezapomínejte dýchat. Tato rada zní poněkud banálně, ale budete překvapeni, jak účinné je zopakovat třikrát za sebou hluboký nádech a hluboký výdech.
Nastudujte si všechny podstatné informace o firmě a o pozici, o kterou se ucházíte. Tím, že budete mít přehled, ukážete svůj zájem. Zároveň budete vědět, do čeho vlastně jdete, a pomůže vám to pohotově reagovat na otázky.
Nepodceňte ani výběr vhodného oblečení. Jak formálně se obléci závisí na práci, jež byste chtěli vykonávat, v zásadě ale platí raději přijít oblečený co nejslušněji. Nezapomínejte, že byste se měli cítit co nejvíce pohodlně a ve své kůži, pracovní interview tedy není nejvhodnější příležitost k testování nových bot či košile, která vás trochu škrábe. Co se týká dam, naprosto nevhodné jsou hluboké výstřihy a krátké sukně. Zvýraznit ženskost není problém, ale nic se nemá přehánět.
Samozřejmostí pro to, aby pohovor neskončil katastrofou, je slušné chování. Vyjadřujte se jasně a nemluvte příliš neformálně. Pochopitelně přijďte včas, poděkujte za pozvání na pohovor a usmívejte se. Také se nevyhýbejte očnímu kontaktu. Tyto maličkosti ovlivňují, jak působíte na druhé, více než si myslíte.