Hypotéky a jiné půjčky jsou v dnešní době, dalo by se říci, téměř samozřejmostí. Mladý člověk, který si začne vydělávat tak ve většině případů podléhá tlaku rodiny, aby se stal samostatným. Jenže pokud nemá žádný „finanční základ“ a má pouze měsíční výplatu, která sotva stačí na nájemné a jídlo, z čeho má pak vycházet? Mnozí mají to štěstí (možná naopak smůlu?), že je finančně podpoří rodina nebo přátelé a z toho už se pak lépe vychází.
Pokud však nemáte vůbec nic a začínáte od nuly a peníze a bydlení zkrátka potřebujete, pak jsou hypotéky či jiné půjčky první volbou. Pokud si ale sjednáte schůzku ve vámi vybrané bance, zjistíte, že musíte něčím jistit, nebo mít nějaký peněžní základ či dokládat příjem alespoň za poslední půlrok (což je těžké, když jste sotva začali pracovat). Dostanete se pak do situace, že vám půjčí pouze jakési záhadné „nebankovní instituce“, které půjčují pouze malé částky a většinou si říkají o vysoký úrok, pokud půjčku nestihnete splatit např. do měsíce.
Ale jak z toho ven? Vždyť je to bludný kruh! Bez podpory rodiny nebo dobře placené práce to zkrátka nejde. Budete žít někde v podnájmu, za který budete dávat více než polovinu své výplaty a když si z každé výplaty uschováte alespoň tisíc korun, možná si nějaký malý byt jednou v budoucnu budete moci dovolit… Chce však někdo takto žít?
Hypotékyjsou jedním z nejsolidnějších řešení. Pokud se rozmýšlíte, zda platit 8 tisíc měsíčně za nájemné nebo podobnou částku za hypotéku, řešení je očividné. U hypotéky si peníze vlastně „ukládáte do svého“ – s tím, že ten byt je váš.
Zatímco u nájemného platíte cizím lidem a nemáte z toho nic víc než prozatímní bydlení. Ano, může se stát, že ztratíte zaměstnání, ale v tom případě (pokud jste proti tomuto pojištěni, což vřele doporučuji!) se zas tolik nestane. Nejhorší co se může stát je to, že po dlouhém neplacení vám banka dům/byt vezme a budete na tom stejně jako předtím. Stejně jako byste na tom byli při placení nájmu. Zamyslete se nad tím!