I když to při pohledu z okna tak nevypadá, jaro je tu už nějaký ten týden. Pokud jste tedy do této doby ještě zahradě nevěnovali příliš mnoho pozornosti, je nejvyšší čas tento malý prohřešek napravit. Ovocné stromy potřebují prořezat, zeleninové a květinové záhony okopat a dodat živiny, trávník pro vzdušnit a dřevěné prvky na zahradě vdechnout nový život.
Úrodné zeleninové záhony si žádají přípravu
Jarní příprava zeleninových zákonů by měla začít už začátkem února, pokud jste tedy až doteď neměli volnou chvíli, kdy byste se jim naplno mohli věnovat, je nejvyšší čas. V únoru jsou totiž ještě pokryty vrstvou sněhu a to je ten správný čas na aplikaci vápna. Jak sníh pomalu roztává, do půdy se dostávají živiny, které mají za následek vyšší sklizeň a zároveň pomáhají látky z vápna aktivně bojovat s plevelem.
Vápno je dobrý pomocník, ale zlý pán. V tomto případě se tedy vyplatí vápno aplikovat v přiměřené míře a ideálně na záhony, na které nechceme brzy z jara sázet ranou zeleninu. Vápno by se totiž nemuselo dostatečně zreagovat a spálilo by mladé a náchylné sazeničky. Teď přichází na řadu zbavit záhony plevele, zrýpat je a připravit na další zeleninovou nebo květinou sezónu.
Zahradní přístřeší pod vrstvou mechu a lišejníku
Pergoly a zahradní přístřešky jsou v posledních letech velmi oblíbeným solitérem na řadě zahrad. Jak už tomu ale bývá, přírodní materiály sice vypadají dobře, ale jejich údržba je poněkud náročná. Na jaře je ideální čas na zrenovování již zašlého dřeva, které je mnohdy napadeno mechy a lišejníkem. Zbytky starého nátěru je zapotřebí oškrábat a nanést nový, který vydrží několik let. Slouží jako impregnace a zároveň chrání dřevo před dřevokaznými houbami a škůdci, kteří by mohli rozkladu dřeva dopomoci. Pokud se zahradní přístřešek ale už nedá opravit, je možné ho nahradit pergolou stavebnicí.